Jest to projekt potężnego jednośladu elektrycznego o mocy ok 10 kW (13.4 HP), który wymyka się klasycznej klasyfikacji. Można przyjąć, że pojazd ten ma cechy roweru i motocykla jednocześnie.

Wrażenia z jazdy

Wrażenia są kosmiczne! I mówię to jako ktoś kto niemal całe życie jeździ na różnych motocyklach począwszy od enduro a skończywszy na super moto.

Perun jest użytkowany głównie w terenie. Największe zalety tego potwora to bezgłośna praca, możliwość dojazdu praktycznie w każde miejsce, żwawe poruszanie się w trudnych terenowo warunkach. W przeciwieństwie do motocykli enduro, Perun nie zwraca na siebie większej uwagi więc można spokojnie i bezgłośnie przemykać leśnymi ścieżkami, duktami, groblami i bezdrożami bez zbędnej atencji lokalnych społeczności i płoszenia zwierzyny.

Frajda jest tak duża, że zdecydowanie częściej siadam na Peruna niż na motocykl. Koledzy motocykliści patrzą na mnie jak na dziwaka ale mleko się już rozlało 🙂

Warto jednak dodać, że moc rzędu 8 – 10 kW to już nie są żarty. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pojazdach to takie osiągi sprawiają, że pojazd jest bardzo trudny do opanowania i niebezpieczny. Na szczęście dostępne są trzy tryby jazdy, dwa pierwsze ograniczają moc do wartości bezpiecznych.

Parametry, osiągi i główne podzespoły

Masaok 50-60 kg
V-maxok 90 km/h
Zasięg (prędkość 25 km/h z lekkim kręceniem korbami)ok 200-300 km
Moc maksymalnado 10 kW (13.4 HP)
SilnikQS 205 v3 (30×4) + Ferrofluid
SterownikSabvoton SVMC072150
BateriaLi-ion, ogniwa 18650 LG M28 x340, topologia 20s17p, pojemność 4,069 kWh
RamaProjekt autorski – konstrukcja aluminiowa, wahacz tylni stalowy
Komputer pokładowyProjekt autorski, będzie opublikowany

Rama

Rama została zaprojektowana w CAD’dzie a dokładniej przy użyciu narzędzia FreeCAD. Takie podejście daje wiele możliwości jak chociażby precyzyjne odwzorowanie geometrii i podgląd w 3D. Można wtedy sprawdzić czy dane rozwiązanie konstrukcyjne nie koliduje z innymi elementami, czy jest wystarczająco miejsca na np. sterownik i baterię. A potem przenosimy wymiary i kąty na profile, które następnie przycinamy do odpowiednich rozmiarów i spawamy ze sobą.

Rama została wykonana z profili aluminiowych. Taka konstrukcja charakteryzuje się lekkością i wytrzymałością. Jedyną niedogodnością jest to, że profile są większe objętościowo od np. tłoczonych blach więc wymiary ramy są nieco większe co wpływa na odbiór wizualny.

Projekty ram będą wkrótce udostępnione na zasadach open-source.