Elektro-moto-rower DIY

Jak zaprojektować, wykonać a potem cieszyć się pojazdem elektrycznym? Czy jest to w ogóle możliwe? Ten projekt udowadnia, że tak. Co więcej, przedstawię szczegóły jak tego dokonać używając w większości ogólnodostępnych materiałów. Sporą ich część będziesz mógł kupić w zwykłym markecie budowlanym.

Wydawać by się mogło, że pojazdy elektryczne są produktami tworzonymi przez potężne firmy dysponującymi kosmicznymi technologiami i nie mniejszymi środkami finansowymi. Okazuje się, że nie tylko. Mając pewną wiedzę i kilka podstawowych narzędzi można stworzyć jednoślad nie odstający parametrami od komercyjnych konstrukcji a często przewyższający osiągami. Ale po kolei…

Co to za pojazd(y)?

Na załączonych fotografiach widać, że jest to coś pomiędzy rowerem a motocyklem enduro. Układ napędowy i większość podzespołów jest taka jak w zwykłym rowerze. Natomiast rama jest wzmacniana i posiada specjalne miejsce na baterię i elektronikę. Stąd bierze się pewne podobieństwo do motocykla.

Wrażenia z jazdy

Wrażenia są kosmiczne! I mówię to jako ktoś kto niemal całe życie jeździ na różnych motocyklach począwszy od enduro a skończywszy na super moto.

Prezentowane pojazdy są użytkowane głównie w terenie. Największe zalety takiego pojazdu to bezgłośna praca, możliwość dojazdu praktycznie w każde miejsce, żwawe poruszanie się w terenie. W porównaniu do motocykli enduro taki pojazd nie zwraca większej uwagi więc można spokojnie i bezgłośnie przemykać leśnymi duktami, groblami, bezdrożami bez zbędnej atencji lokalnych społeczności i płoszenia zwierzyny.

Frajda jest tak duża, że zdecydowanie częściej siadam na elektryka niż na motocykle. Koledzy motocykliści patrzą na mnie jak na dziwaka ale mleko się już rozlało 🙂

Warto jednak dodać, że moc rzędu 8 kW (rower zielony) to już nie są żarty. Jeśli nie masz doświadczenia w tego typu pojazdach to takie osiągi sprawiają, że pojazd jest bardzo trudny to opanowania i niebezpieczny.

Parametry, osiągi i główne podzespoły

Rower duży (zielony)

Masaok 50-60 kg
V-maxok 90 km/h
Zasięg (prędkość 25 km/h ze wspomaganiem)ok 200-300 km
Moc maksymalna8.5 kW
SilnikQS 205 v3 (30×4) + Ferrofluid
SterownikSabvoton SVMC072150
BateriaLi-ion, ogniwa 18650 LG M28 x340, topologia 20s17p, pojemność 4,069 kWh
RamaProjekt autorski – konstrukcja aluminiowa, wahacz tylni stalowy
Komputer pokładowyProjekt autorski, będzie opublikowany

Rower „damski” (czerwony)

Masaok 40 kg
V-maxok 60 km/h
Zasięg (prędkość 25 km/h ze wspomaganiem)ok 100-150 km
Moc maksymalna3 kW
SilnikMxus 45H v3 3K-Turbo 3000W (16×4)
SterownikSabvoton MINI SVMC072045
BateriaLi-ion, ogniwa 18650 Samsung 35E x176, topologia 16s11p, pojemność 2,106 kWh
RamaProjekt autorski – konstrukcja aluminiowa, wahacz tylni stalowy
Komputer pokładowyProjekt autorski, będzie opublikowany

Rama

Ramy zostały zaprojektowane w CAD’dzie a dokładniej przy użyciu aplikacji FreeCAD. Takie podejście daje wiele możliwości jak chociażby precyzyjne odwzorowanie geometrii i podgląd w 3D. Można wtedy sprawdzić czy dane rozwiązanie konstrukcyjne nie koliduje z innymi elementami, czy jest wystarczająco miejsca na np. sterownik i baterię. A potem przenosimy wymiary i kąty na profile, które następnie przycinamy do odpowiednich rozmiarów i spawamy ze sobą.

Ramy zostały wykonane z profili aluminiowych, które to zostały zespawane ze sobą. Taka konstrukcja charakteryzuje się lekkością i wytrzymałością. Jedyną niedogodnością jest to, że profile są większe objętościowo od np. tłoczonych blach więc wymiary ramy są nieco większe co wpływa na odbiór wizualny.

Projekty ram będą wkrótce udostępnione na zasadach open-source.

Podzespoły

CDN

Elektryka i elektronika

CDN