Raport 2/2018: krótki przegląd rynku pracy IT

Drogi Czytelniku tym razem zobaczymy jak wygląda nasz rodzimy rynek pracy. Nie będzie to poważne studium poparte wieloletnimi badaniami, a raczej szybkie spojrzenie na obecną sytuację. Zobaczymy jakie oferty czekają na specjalistów IT i które specjalizacje są najbardziej pożądane na rynku pracy.

Metodyka

Metodyka mojego badania jest uproszczona ale daje ogólny ogląd rynku. Dane pozyskałem z portalu no fluff jobs. Danych jest stosunkowo mało, ale z drugiej strony wszystkie oferty mają podane widełki płacowe więc możemy mówić, że mamy do czynienia z poważnymi ofertami.

Wybrałem pierwsze pięć rodzin języków programowania według Tiobe, czyli Java, C, C++, Python, C# (+VB .NET), PHP. Dodatkowo zobaczymy jak przedstawia się sytuacja w obszarach frontend, dev-ops i QA. Scaliłem język C++ i C ponieważ tych ofert jest stosunkowo mało i bardzo często wymaganie znajomości języka C idzie w parze z C++. Natomiast nie rozdzieliłem języka Java na specjalizacje takie jak Android, enterprise, etc. Ma być krótko 🙂

Warszawa
Obszar Liczba ofert
Java 64
C++, C (+embedded) 12
Python 22
C# (.NET) 10
PHP 13
Frontend 43
DevOps 15
QA 8

Kraków
Obszar Liczba ofert
Java 29
C++, C (+embedded) 6
Python 7
C# (.NET) 7
PHP 4
Frontend 18
DevOps 8
QA 11

Wrocław
Obszar Liczba ofert
Java 28
C++, C (+embedded) 9
Python 6
C# (.NET) 6
PHP 12
Frontend 16
DevOps 8
QA 6

Gdańsk
Obszar Liczba ofert
Java 14
C++, C (+embedded) 15
Python 2
C# (.NET) 4
PHP 2
Frontend 5
DevOps 6
QA 3

Podsumowanie

Dane mówią same za siebie. Język Java króluje na rynku. Jedynym wyjątkiem jest Gdańsk, gdzie języki takie jak C++ i C są równie popularne.

Można również zauważyć tendencję, że znaczna część ogłoszeń wymaga znajomości więcej niż jednego języka programowania. Częstym wzorcem jest kombinacja C++ i Python lub PHP + Javascript + CSS.

Dziwi raczej małe zapotrzebowanie na specjalistów QA ale podejrzewam, że to może być wynikiem specyfiki portalu z ogłoszeniami, aniżeli braku popytu na rynku. Natomiast specjaliści od frontendu są poszukiwani co akurat nie dziwi, ponieważ wygląd aplikacji i serwisów to jedna z najważniejszych rzeczy do których należy się przyłożyć.

Za jakiś czas powtórzę to ćwiczenie, być może uda się zaobserwować zmiany i jakieś trendy.

Jakie są Wasze opinie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *